Sitno

23. února 2016 v 18:05 | Tahvoina |  Příroda, cestování a zvířata

Vrch i zřícenina

Vrch Sitno
Sitno s nadmořskou výškou 1009,2 m. je nejvyšším vrchem pohoří Štiavnických vrchov. Leží asi 5 kilometrů jižně od Banské Štiavnice. Andezitové stěny obklopují ze tří stran vrchol, na němž stojí rozhledna, nedaleko vrcholu stojí Vysílač Sitno. Na východním úbočí hory leží zřícenina hradu Sitno. Pod horou se nachází jezero Počúvadlo.
sitno
Zřícenina
Vrchol Sitna, který má na severu a jihozápadě strmé skalnaté stěny, byl výhodným místem na obranu před nepřítelem už v pravěku. Z tohoto období pochází mohutné opevnění, které mělo příčný val oddělující kultovní část hradiště od akropole, ve středověku již nevyužívané. V první polovině 13. století vzniklo rozsáhlé opevněné hradiště, které se obtáčelo kolem vrcholu Sitna až po strmé skály. V nejzranitelnější části byl postaven hrad, který měl za úkol střežit nejdůležitější přístupy a současně sloužil i jako poslední útočiště obráncům. V 16. století byl dobudován barbakán, stojící před hradem. Jeho úlohou bylo po prolomení obrany chránit vchod do hradu před přímou dělostřeleckou palbou.
Sitniansky hrad mocná pevnosť opradená povesťami
Tatárska lúka
Tatárska lúka je pěkná horská louka. Vede ní náuční chodník Andreja Kmeťa a náuční chodník Sitno. Je z ní krásný výhled na vrcholové skaly Sitna.
autor obrázku HIKING.sk
Ukázka z knihy: Povesti spod Sitna: Zakliate vojsko v Sitne
Nikto už nepamätá časy, keď na Sitne sídlil mocný knieža Ctiboh. Býval vo veľkom zrubenom hrade a s ním tam žil i veľký kňaz Bohdan. Obyvatelia hradu i okolia neboli ešte kresťanmi, nepoznali kríž- stalo sa to ešte vtedy, keď naši pradedovia boli pohania. Okolitý obyvatelia sa schádzali na letnice na Sitne, tam bývali slávnosti, tam pohania obetovali svojim bohom a po obetách sa usporiadúvali hostiny. Ctiboh mal dvoch synov, Drahoša a Ľuba. Bratia boli ako jeden, keďže v ich veku bol len malý rozdiel. Knieža ich mal rád, i veľký kňaz Bohdan ich mal veľmi rád. Miloval ich aj sitniansky ľud, lebo boli chrabrý a súci ako levy. No po bujnom živote nastal na Sitne smútok. Starý knieža Ctiboh zaľahol a zacitil svoju poslednú hodinu.
...
(pak se to v knihe rozpisuje to se mě nechce ale Ctiboh umře, řekne synum ať Drahoš vládne, ať se mají rádi. Ale synové neposlouchnou a budou jako šelmy ceřící zuby na sebe. Budou mezi sebou bojovat a kněz Bohdan je zakle nad tím co uvidí jak mezi sebou válčí ať se z nich stanou skály a ať vstanou až je národ Slovenský bude potřebovat a každých 7 let se ptají jestli je už čas.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama