Prosinec 2015

Hlavní základy

31. prosince 2015 v 11:03 | Tahvoina |  Anti realita

Hlavní základy fantazie

Jo, týká se to knížek proto, že tehdy ještě filmy nebyli. Za otce první fantasy knížky je považován John Ronald Reuel Tolkien (J.R.R.Tolkien). Je pravda, že miluju Hobbita a L.O.T.R. (the Lord of the Rings) ale nesouhlasím uplně, že je pán Tolkien otcem fantasy. Za první formy fantasy žánru považuji i pověsti a pohádky.

Pohádky by měli být- celkově vymyšlené, končit šťastným koncem

Pověsti by měli být- realita s domýšleninami domalovaná (hystorická skutečnost s poutavým dějem (postavy nebo místa mojou být skutečné ale děj je obohacen o fantastické bytosti nebo místa). Pověsť může končit štastně ale nemusí (může končit i neurčitě)

Fantasy by měli být- umělecký žánr založen na fiktivním příběhu, ve kterém mohou mít postavy magické schopnosti, nebo nedosáhnutelné, přehnané vlastnosti. Fantasy míchá fantastickosť s realitou. Téma nebo hlavní myšlenka je často vážná, zahrňující socíální a politické problémy, nebo se může zaoberať lidskými hadnotami, emocemi.

Ale se začátkama fantasy se můžeme setkat i v bájích a pod.

Fantasy knihy (3 nejduležitější)

harry potter knihy
narnie celá serie
pán prstenu knihy

Epic

20. prosince 2015 v 9:20 | Tahvoina |  Filmy
Trošičku jdu navštívit svět jiné dimenzie. Svět Království Lesních Strážců.

Pro neznalce a děj příběhu (ale neřeknu vám jak to dopadlo :D)

Je tam prostě jedna holka Mary. Bystrá, statečná a tvrdohlavá dívka, taková je sedmnáctiletá Mary, která prožije dobrodružství, o jakém se jí nezdálo ani v nejdivočejším snu! Po návratu do rodného domu se snaží sblížit se svým otcem Bombou, který se jí odcizil. Svérázný a roztržitý profesor Bomba je posedlý zkoumáním pozoruhodné civilizace drobných lesních mužíčků žijících v lesích. Mary dochází trpělivost. Poté, co se kouzlem ocitne v tomto podivném lesním společenství, je ovšem nucena svůj pohled přehodnotit. Pokud se chce dostat zpátky domů, musí partičce zábavných zelených postaviček pomoci, uvěřit v jejich tajuplný svět a zachránit ho. Boj o záchranu lesa se však promění v boj o náš lidský svět. Díky odvaze, kterou Mary prokáže, získá nejen nazpět svého otce Bombu, ale i nové přátele. Královnu lesa - krásnou, bystrou a silnou Taru, která vždy panuje s úctou a vtipem. Obří housenku Nim Galů, známou svou vášní pro večírky, které rovněž nechybí moudrost a praktičnost. Komediální duo hlemýždě a slimáka Hňupa a Hruba, přičemž Hrub se považuje za největšího lamače dámských srdcí v lese. Ostříleného bojovníka Ronina, šéfa elitní lesní jednotky, muže s ostře řezanou tváří a suchým humorem, ochotného za svou královnu položit i život. Poznávací znak Ronina: Neusmívá se, myslím, že se usmál jenom jednou.
epic ronin snails and ...

Dojem z filmu

Ani bych to nenazvala pohádkou, protože to bylo tak dokonale udělané, postavičky, děj a všechno. Trochu mi to připomínalo Pána prstenů ve verzii trochu dětské a nakreslené. Celý večer jsem jen říkala jak to bylo epické a název Epic se k tomu úplně hodí.
epic wallpaper

Čumil čumí

13. prosince 2015 v 15:47 | Tahvoina |  Příroda, cestování a zvířata

Kdo by to o něm řekl?

Ani Tatry ani Spišský hrad. Nejznámější ikonou Slovenska je už několik let Čumil. "Táto socha je asi to jediné, čo sa návštevníkom v súvislosti so Slovenskom vybaví v mysli," potvrzuje Carlos Arturo Sotelo Zumarán, Peruánec žijící na Slovensku. Už několik let tu sprevádza španělsky mluvící turisty. Čumil si svou popularitu nezískal jen zásluhou bedekrů. Jeho fotky (společně se Schöne Nacim nebo Napoleonovým vojákem) kralují i cestovatelským blogom. Na webe Sophie´s world - na počudování samotné autorky - dokonce získala titul Najpopulárnejšia pohľadnica a Bratislave celkově dělá velkou službu. "Kde inde na svete uvidíte muža trčiaceho zo zeme?" láká na přehlídku neznámý bloger.

Muž trčící ze země

čumil čumí


Veľký rozsutec

4. prosince 2015 v 17:30 | Tahvoina |  Příroda, cestování a zvířata

Vraj najkrajší

S týmto tvrdením súhlasím, je to skutočne pekný vrch. Vo všetkých anketách o najkrajší vrch Slovenska sa ukazuje na stupni výťazov, často až na tom najvyššom. Veľký Rozsutec je dominantný vrch najsevernejšej časti Malej Fatry je krásavcom z ktorejkoľvek strany. Zaujímavé vytvarovanie Veľkého Rozsutca súvisí s jeho geologickou stavbou. Jeho typická bralná čiapka je tvorená dolnými vápencami a dolomitmi chočského príkrovu, zatiaľ čo základňu s miernejšími svahmi pokrytými lesom a sutinou tvoria mäkšie horniny krížňanského príkrovu.
veľký rozsutec nameofforest

Jánošíkov poklad

Skalný labyrin na vrchole Rozsutca je údajnou skrýšou pokladov nazbýjaných Jurom Jánošíkom. Legendárny zbojník si ich možno schoval len kúsok od svojej rodnej Terchovej.
jurko jánošík symbol hrdých slovákov

Proč je to tak, netuším...

4. prosince 2015 v 16:39 | Tahvoina |  Záliby, zájmy a podobně

Už po celé generace

Ano, už po celé generace máme jednu společnou věc nevím, jestli je to tak u všech ale co jsem si já všimla na naší rodině dělali jsme jako malý skoro stejné věci i když se doba mění. Jednu věc o které vím jistě co dělám a dělala to i má máma, babička prostě všichni bez rozdílu jsme dělali z písku takové ty bábovečky. Že jste to dělali taky? (zdroj obrázku: http://funkidscrafts.ca/wp-content/uploads/2013/05/shutterstock_79175554.jpg)
kids in sand

A ještě něco co baví asi každé dítě

LÉZT NA STROMY
Ano, lezla na stromy má babička její sestry, má máma, tatínek lezl od mala i po střechách a já lezu na stromy na kterých si udělám vždy imaginární domek. Je to sice podle některých nebezpečné ale asi to nás na tom láká. Je to dobrodružství. A jako vědci dokázali: Vedci vo svojich záveroch odporúčajú ponechať dieťaťom možnosť hrať sa rizikové hry, aby ste tak zvýšili ich fyzickú aktivitu, zároveň znížili sedavý spôsob trávenia voľného času a podporili ich zdravie a sociálne zručnosti. Prieskum tiež nedokázal vyšší výskyt zranení alebo psychickú ujmu detí pri týchto aktivitách.
Bigstock

Ed Sheeran

2. prosince 2015 v 16:50 | Tahvoina |  Hudba

I když jsem metalistka písnička I see fire se mi líbí :D

Eda Sheerana jsem ani neposlouchala ani jsem ho neznala až dokdy jsem nevyděla Hobbita Desolation of Smaug. Ani o Edovy moc nevím ale tahle písnička je prostě skvělá (najmä pre hobbita a preto, že Ed má hezké vlasy).
I see fire je prostě hezké.... a film Hobbit a the Lord of the Rings jsou moje láska
ed sheeran
Hobbit i love it