Zdají se mi zajímavé

23. listopadu 2015 v 17:53 | Tahvoina |  Záliby, zájmy a podobně
Nevím proč ale zaujali mě jejích vzhledem. Doufám že se budou líbit i vám a budete o něco moudřejší. Takže se klidně můžete začíst do těchto písmenek... (Jsou to hrady ne zámky a kaštieľe). Promiňte, že tady není Bratislavský hrad ale ten znají všichni a nechci omílat pořád informace které slyšíte vždy když se spomene Bratislava.

Devín (Devínsky hrad)

Tenhle hrad je na Slovensku docela známým. Líbí se mi jak je postaven jako zajímavě hlídá dvě řeky. Hrad má jedny z nejpohnutějších ale i nejbohatších dějin z hradních sídel na Slovensku. S existencí někdejšího hradiště se spojuje přítomnost keltského a později římského etnika na našem území. Hrad byl svědkem slávy i pádu Velké Moravy, prvního slovanského státního útvaru na území Slovenska, a byl důležitou součástí soustavy pohraničních pevností Uherského království. Spolu s nedalekým Bratislavským hradem tvoří dvojici významných reprezentantů slovenské národní historie.
devín studňa lásky
Devín

Lietava

Starší názvy Litova, Letava, Lethawa, Zsolnalitva.
se nachází na Slovensku v Žilinské kotlině na strmém hřebínku mezi obcemi Lietava a Lietavská Svinná v nadmořské výšce 635 m n. m. V současnosti jde o rozsáhlou a relativně dost zachovanou zříceninu.
Lietava
Lietava

Pustý hrad

Zvolenský hrad nebo Starý Zvolen je hradní komplex v katastrálním území města Zvolen nad soutokem Hronu a Slatiny v nadmořské výšce 475-571 m. Skládá se ze dvou hradních komplexů: dolního a horního hradu. Nejstarší středověkou stavbou na pustém hradě je věž královského komitátního hradu z 12. století. Spolu s příslušejícím opevněním se nachází na nejvyšším místě hradního kopce - na kótě 571 m. Nejstarší zprávu o Zvolenském (Pustém) hradě obsahuje vyprávěcí pramen nazývaný Gesta Hungarorum (Činy Maďarů), napsaný na počátku 13. století.
Pustý hrad

Starý hrad

Starý hrad či Starhrad (nazývaný také Varínsky hrad, Varín, Warna, Varna, Owar, Owaar nebo Starigrad) je zřícenina hradu nacházející se na pravém břehu řeky Váh nad Domašínským meandrem, na severozápadním Slovensku. Nedaleko na protějším břehu se nachází rekonstruovaná zřícenina hradu Strečno. Hrad byl postaven na ochranu staré cesty procházející Povážím nedaleko od brodu, kde cesta přecházela z pravého břehu Váhu na levý. Hrad patřil k panství Varín a zpočátku se také tak jmenoval. První písemná zmínka pochází z roku 1267. Dnešní název Starý hrad dostal až po postavení hradu Strečno, které převzalo jeho strážní funkci.
Starý hrad
Starý hrad
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama