Žít jako naši předkové

29. září 2015 v 17:31 | Tahvoina |  Příroda, cestování a zvířata

Vědeli by jste žít jako staří slované a naši předci? To je otázka mnoha lidí. Určitě neuvěříte kolik m2 stačilo na bydlení Slovanum.

Menší rozmě polozemnice umožňoval lépe udržet teplo. Díky zapustění do země měla také termo-izolační vlastnosti. Věděli by jste si představit žít takejto život? Nadšenci ze Zemplinskýho muzea udělali rekonstrukci obydlí z období raního středověku. V příbitcích s plochou 6 m2 bydleli až 6-členné rodiny. Dnes se stavějí byty s rozlohou 70 m2 pro 3 lidi! Skutečné životní podmínky starých Slovanu si mužete vyskoušet v areáli Zemplínského muzea. "Snažili sme sa urobiť rekonštrukciu ich obydlia. Starí Slovania žili v takýchto polozemniciach, teda chatkách zahĺbených do zeme. Typ, aký sme postavili, bol rozšírený v 5. až 10. storočí," říká student archeologie Štefan Olšav.
zemľanka

Zemľanka

tzv. ZEMĽANKA je vysoká 2 m a rozměry 2 x 3 m. Do země je zapustěna 80cm. "Je to reálny a optimálny rozmer. Takéto obydlie používala päť až šesťčlenná rodina," říká Olšav. Slovanum stačili takové podmínky i proto, že většinu času trávili venku. Do demečku chodili jen spát, nebo ukrýt se před počasím. "Potrebovali oveľa menej priestoru, aby dokázali prežiť. Pravdou je i to, že ľudia boli nižší. Dosahovali asi 160 cm," říká ředitel Zemplínského muzea Maroš Demko.
zemľanka

Vybavení interieru

1. Lavice na spání- Slovanská postel se skládala hlavně z brven, kožešin, někteří si prostírali slamou nebo senem, přikrývali se kožešinami

2. Opálky Na přenášení dřeva a surovin na vaření sloužili proucené košíky.

3. Střecha Nepropustná střecha byla ze slamy nebo třtiny

4. Šatník Odkládací funkci plnili brvna pod střechou, na které Slované přehazovali koži nebo oděvu

5. Okno Otvor v sedle střechy měl funkci komína.

6. Mazanica Starodávná omítka se skládala z hlíny, vody a slamy. Překrýva vrchní část stěny zloženou z prouceného výpletu.

7. Věšáky Namísto poliček ludé kedysi využíváli ruzne vešáky z větev anebo paroží.

8. Základy Múry pod zemou drží masívní dřěvené brvna, mezery vypĺňa hlina.

9. Ohniště Příamo v chatce byl otevřený oheň, v noci proto musel být stále někto hore.
zemľanka

Kdysy a teď

5. - 10. století: 6 lidi na 6 m2
21. století: 3 lidi na 70 m2
zemľanka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama