Heligonka

23. září 2015 v 18:45 | Tahvoina |  Hudba
Já vím, poslouchám metal a fandím mu, ale proč ne i heligonka? Mnoho lidí ani neví o čem mluvím co je trochu smutný :( Taky je dost smutné, že na heligonku hrají povětšinou kluci a jen málo holek.

Co je heligonka?

Je to diatonická knoflíková harmonika doplněna o zesílenou basovou část tzv. heligonové basy. Heligonka má 8 basu a knoflíčky (povětšinou dva rady ale někdy tři). Označení heligonka je odvozené od názvu dychového basového nástroju heligonu, kterého zvuk připomíná heligónové basy svou hloubkou polohou.

Heligonkári

Já na heligonke hraju i když není moc učitelu v umeleckých školách, který na tenhle nástroj hrají, tak jsem se učila sama a ze začátku mě učil děda. Jedna z dost známích heligonkarek (jedna z mála holek co hrají na heligonku) je Vlasta Mudríková. Vlasta má dvouradovou heligonku (myslím, že značky Hlaváček).
Heligonkárka a speváčka, ktorá svojou hrou na heligónku a neuveriteľne čistým spevom patrí medzi elitu slovenského folklóru. Vlastička svojou hrou a spevom prispieva k zachovaniu koloritu ľudovej piesne a folklóru Kysúc. Okrem sólových vystúpení a hry v kapele sa venovala aj štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici so špecializáciou operný spev. Štúdium ukončila s vyznamenaním, a bol jej slávnostne udelený titul Mgr.art. Aktívne spolupracuje so Štátnou operou v Banskej Bystrici, kde si ju návštevníci opery dobre pamätajú najmä z hier Giuseppe Verdiho - Nabucco a Simon Boccanegra.
Vlasta Mudríková

Výhody a nevýhody

Výhoda: je menší, než klasický akordeon, jednoduché noty
Nevýhoda: je dost hlasitá ale kdž svou heligonku znáte a spřátelíte se dovedete sa spolu dohodnout :D

Lidová hudba je nádherná :D (ale všechno s mírou Smějící se)
vlastička
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama